Wycieczka do Liberca

12 października 2018r. uczniowie klas VI–VIII wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkół podstawowych w Sokołowcu i Świerzawie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do nowoczesnego centrum nauki „iQLANDIA”, które znajduje się w czeskim mieście Liberec. W trasę wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 6.00. Na miejsce przybyliśmy przed godziną 9.00. W oczekiwaniu na otwarcie ośrodka uczniowie mieli okazję podnosić samochód osobowy równoważąc go własnym ciężarem, wykorzystując do tego odpowiednio długie ramię siły.

Po wejściu do budynku można było obserwować kolorowe fontanny oraz wpadające do wody wzory i napisy według własnego projektu. Tuż obok nadarzała się okazja budowania zapór i spiętrzania poziomu wody w celu wprawiania w ruch układu turbin.

O godzinie 10.00 rozpoczął się Big Show – widowiskowy pokaz bardzo wybuchowych reakcji chemicznych. Chętni uczniowie mogli wystąpić w roli asystentów prowadzącego, który porozumiewał się z widownią wyłącznie w języku angielskim. Przeprowadzone eksperymenty przybliżyły uczestnikom zmiany stanu skupienia różnych substancji oraz przebieg procesów spalania.

Kolejnym punktem programu była wizyta w planetarium, gdzie obejrzeliśmy krótki film o gwiazdozbiorach widocznych na jesiennym niebie oraz dłuższą projekcję dotyczącą tworzenia Układu Słonecznego, budowy planet, asteroid i komet.

Po opuszczeniu planetarium był czas na zwiedzenie wielu ekspozycji tematycznych poświęconych różnym aspektom nauki, między innymi: zmysłom człowieka, wielorakim maszynom, robotom i samochodom, twierdzeniom matematycznym i fizycznym, czy minerałom. Każdy mógł poddać się rozmaitym eksperymentom i w ten sposób doświadczyć prezentowanego zjawiska.

Następnie pojechaliśmy autokarem w pobliże stacji kolejki gondolowej, którą wjechaliśmy w dwóch grupach na górę Jeszted  (1012 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Grzbietu Jesztiedzko-Kozakowskiego,. Leży on na południowy zachód od Liberca w północnych Czechach. Jest ośrodkiem sportów narciarskich z kompleksem skoczni narciarskich i tras zjazdowych. Na górze Jeszted znajduje się również trzygwiazdkowy hotel, liczne punkty widokowe, a także restauracja i bar, gdzie można było zamówić czeskie specjały, takie jak na przykład smażony ser z sosem tatarskim i frytkami. Po zakończeniu konsumpcji i krótkim odpoczynku zeszliśmy malowniczą drogą na parking, gdzie czekał na nas autokar.

W czasie wycieczki towarzyszyła nam pani przewodnik, która opowiadała ciekawe historie związane z odwiedzanymi miejscami oraz przybliżyła nam nieco język czeski i różne jego pułapki. Organizatorem wyjazdu była Łucja Olszanicka – nauczycielka chemii. Opiekę nad uczniami sprawowali także nauczyciele: Jolanta Dynerowicz, Radosław Kurek i Przemysław Szczucki. Po godzinie 19.00 zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy pod szkołę. Przez całą wycieczkę dopisywał nam dobry humor i wspaniała pogoda.

Autor: Jolanta Dynerowicz