Wycieczka do Złotoryi

14 czerwca 2018r. uczniowie klasy III z Opanią Katarzyną Bober i wychowawczynią Ewą Marek byli na wycieczce w Złotoryi. Celem tej wyprawy było przybliżenie dzieciom piękna najbliższej okolicy oraz poszerzenie wiadomości dotyczących Złotoryi i poznanie najważniejszych zabytków i obiektów miasta: zwiedzanie Kopalni Złota, Muzeum Złota.

Po przyjeździe do miasta uczniowie po 45 kamiennych schodkach weszli na szczyt Baszty Kowalskiej, z której podziwiali piękną panoramę miasta.

Następnie wszyscy udali się do Kopalni Złota „Aurelia”, największej atrakcji regionu. Sztolnię, stanowiącą podziemną trasę turystyczną, wykutą około 1660 roku w skale diabazowej. Korytarze kopalni niosą ze sobą ciekawe tajemnice, legendy i opowieści, które najlepiej usłyszeć zwiedzając to ciekawe miejsce.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Złotoryi i zwiedzanie Muzeum Złota. Mogliśmy podziwiać pozostałości średniowiecznych murów obronnych, zabytkowe kościoły i urokliwy rynek miasteczka. W Muzeum Złota poznaliśmy historię wydobywania tego kruszcu na Dolnym Śląsku, technikę wypłukiwania złota i obejrzeliśmy wystawę dolnośląskich minerałów. Dowiedzieliśmy się również, że rokrocznie w ostatnim tygodniu maja odbywają się tu zawody w płukaniu złota. Wycieczka była bardzo udana.

Autor: Ewa Marek